Jakub Gołębiewski (architekt)
Kurator 15. edycji Westivalu. Absolwent Architektury na WBiA ZUT, adiunkt w Katedrze Historii i Teorii Architektury WA ZUT. Naukowo podejmuje kwestie z zakresu ochrony dziedzictwa, rewitalizacji i historii architektury. Autor i współautor publikacji naukowych oraz popularnonaukowych.Współautor koncepcji i realizacji architektonicznych.Współautor nagrodzonych i wyróżnionych koncepcji konkursowych. Współprowadzi pracownię architektoniczną ZIEMIA wraz z Romeą Muryń.
Piotr Śmierzewski (ANALOG)
Kurator 14. edycji Westivalu. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Szkołę Architektury na Uniwersytecie Stanowym w Oklahomie. Był współzałożycielem istniejącego w latach 1999-2016 biura HS99, które na koncie ma takie realizacje jak: Podziemna Zakrystia Koszalińskiej Katedry, Siedziba ,,Głosu Pomorza”, Galeria Handlowa EMKA w Koszalinie, czy wielokrotnie nagradzane Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Od 2016 jest właścicielem autorskiej pracowni ANALOG, specjalizującej się w projektowaniu domów jedno- i wielorodzinnych.
Więcej na www.smierzewski.com.
Anna Cymer (historyczka i popularyzatorka architektury)
Historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmująca się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak i branżowych czy specjalistycznych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP, autorka książki pt. „Architektura w Polsce 1945–1989”.
Romuald Loegler (architekt - Kraków)
Polski architekt, członek SARP (1964), laureat Honorowej Nagrody SARP (1994); wydawca, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). W 1964 ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1973 wyjechał do Austrii, a w kolejnym roku powrócił do Krakowa, gdzie założył własne biuro architektoniczne, od 1987 działające jako Atelier Loegler. Od 1993 wydawca miesięcznika Architektura & Biznes. Formy architektury Loeglera od lat 90. nawiązują często do dekonstruktywizmu, poszczególne części budynków pozostają w dynamicznych relacjach, podkreślanych często przez dodane elementy będące przedłużeniem właściwej konstrukcji. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2003) i Krzyżem Kawalerskim (2023) Orderu Odrodzenia Polski
Michał Dębowski (miejski konserwator zabytków - Szczecin)
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz krakowskiej Akademii Dziedzictwa, stypendysta na Università degli Studi di Udine we Włoszech. Odkrywca nieznanego obrazu Petra Jana Brandla w kościele parafialnym w Żabowie, koło Pyrzyc. Całe życie zawodowe związany z badaniem, ochroną i popularyzacją zabytków. W latach 2010-2018 kierował Wydziałem Zabytków Nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie, od 2018 roku Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.
Karolina Częczek (Only If - Nowy Jork)
Pochodzi z Krosna, a studiowała na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej oraz na Sapienza Università di Roma. Zaraz po studiach dołączyła do zespołu Rema Koolhaasa w Office for Metropolitan Architecture (OMA) w Rotterdamie. Od dziewięciu lat mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Wspólnie z mężem Adamem Framptonem prowadzą cenione biuro architektoniczne Only If Architecture, od dwóch lat działające również w Polsce.
Piotr Lewicki (Lewicki & Łatak)
Polski architekt i urbanista, wykładowca Politechniki Krakowskiej i teoretyk architektury. Twórca obiektów użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych i przestrzeni publicznych. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1999 uzyskał stopień doktora nauk technicznych – specjalność urbanistyka i planowanie przestrzenne. Założyciel Biura Projektowego Lewicki Łatak wraz z Kazimierzem Łatakiem. Laureat Honorowej Nagrody Sarp w 2018.
Roman Rutkowski (Roman Rutkowski Architekci - Wrocław)
Doktor architekt, właściciel wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci. Laureat nagrody „Europe 40 under 40″ dla najlepszych europejskich architektów młodego pokolenia, krytyk architektury współpracujący z kilkoma pismami architektonicznymi w kraju i za granicą. Współzałożyciel (z Łukaszem Wojciechowskim) ReWritable Research Team, badającego architektoniczną współczesność. Wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie
Milena Trzcińska (Kwartalnik RZUT)
Absolwentka Wydziału Architektury PW oraz w Instytucie Kultury Polskiej UW. Interesuje ją antropologiczne spojrzenie na architekturę. Stypendystka programu Rządu Indonezyjskiego Darmasiswa.
Anna Bay (architekt, rysownik)
Absolwentka Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT w Szczecinie. Projektantka w biurze projektowym A4.
Bartosz Kowal (PROLOG)
Studiował na Politechnice Monachijskiej, Politechnice Yildiz w Stambule oraz Politechnice Wrocławskiej. Pracował jako architekt w Niemczech, Polsce oraz u Conradina Clavuota w Chur w Szwajcarii. Członek Krajowej Izby Architektów Polskich.
Wojciech Mazan (PROLOG)
Jakub Podgórski (P2PA)
Iwo Borkowicz (JEJU studio)
Aleksander Wadas (Aleksander Wadas Studio)
Zygmunt Borawski
Marta Tomasiak (architekt krajobrazu - planeko)
.
Aleksander Guldager Kongshaug (3XN - Kopenhaga)
Joanna Frątczak-Müller (socjolog)
Dorota Bazuń (socjolog)
Mariusz Kwiatkowski (socjolog)
Edwin Bendyk (dziennikarz)
.
Jacek Damięcki (architekt - Warszawa)
Anna Molenda
Aleksandra Kędziorek (historyczka sztuki i architektury)
Grzegorz Piątek (Krytyk architektury, kurator, publicysta, laureat Nagrody Nike i Paszportu Polityki)
Mikołaj Lewicki (socjolog, Uniwersytet Warszawski)
Piotr Wójcik (publicysta i felietonista)
Hubert Trammer (architekt, Politechnika Lubelska, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhaus'u)
Erhard An-He Kinzelbach (BDA Berlin)
Studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice w Darmstadt w Niemczech, ETH Zurich w Szwajcarii i Columbia University w Nowym Jorku. architekt w Austrii, Niemczech i profesor Chińskiej Akademii Sztuki w Hangzhou.
Dorota Jędruch (historyk architektury współczesnej, Instytut Historii Sztuki)
dr Łukasz Wojciechowski (VROA, Wrocław)
Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects, Poznań)
Jacek Wielebski (Traffic Design, Gdynia)
Mikołaj Lewicki (UW)
…
Mateusz Halawa (School of Form)
dr Marta Skowrońska (UAM)
Jest doktorem socjologii i pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UAM. Jest również wykładowcą w School of Form oraz tłumaczką. Autorka wielu artykułów na temat mieszkania i kultury materialnej, książki „Drugie życie przedmiotów. Second hand jako zjawisko społeczne”, oraz rozprawy doktorskiej, która analizuje relację między zamieszkiwaniem a komfortem. Zainteresowana jest życiem codziennym, szczególnie w kontekście przestrzeni domowej. Brała udział w wielu projektach badawczych dotyczących zamieszkiwania, codzienności oraz stylów życia, prowadząc również analizy eksperckie wnętrz mieszkalnych. Jej specjalizacją są badania jakościowe, w tym etnografia, badania ewaluacyjne oraz diagnoza partycypacyjna. Współpracuje między innymi z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „Ę” jako członek zespołu „Latających Socjologów”.
Magdalena Matysek-Imielińska (autora książki "Miasto w działaniu")
Kulturoznawczyni i socjolożka związana od 2005 roku z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na studiach miejskich, samoorganizacji miejskiej, partycypacji społecznej oraz zaangażowanej architekturze i urbanistyce. Jest autorką książki „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej” oraz „Warsaw Housing Cooperative. City in Action”. Ponadto angażuje się w krytykę kapitalizmu w polskiej myśli humanistycznej i myśl krytyczną. Współpracuje z czasopismami kulturoznawczymi oraz jest aktywną członkinią Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, organizując popularnonaukowe spotkania i wydarzenia kulturalne.
Pracownia Architektury Krajobrazu
Pracowania Architektury Krajobrazu została założona w Warszawie w 2015 r. przez Martę Tomasiak. Architekci projektują autentyczne i dostępne przestrzenie. Zmienne w czasie i osadzone w kontekście. Poszukują między dyscyplinami i wśród rzemieślniczej wiedzy. Współprojektują w sąsiedztwach, angażują lokalne społeczności. Ciekawią ich niedoskonałości i pierwotność przestrzeni. Dopowiadają, a nie przeprojektowują. W poszukiwaniach twórczych rozwijają zagadnienia związane z czasem, procesem, zmianą, nową ekologią i oddolnymi inicjatywami. Kochają trzecie krajobrazy. Projektują przestrzenie publiczne i półpubliczne, tereny rekreacyjne, otoczenia budynków, ogrody, tymczasowe instalacje.
Anna Cymer
Historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki „Architektura w Polsce 1945 – 1989”.
Wojciech Bal
Michał Dębowski
Michał Dębowski
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz krakowskiej Akademii Dziedzictwa, stypendysta na Università degli Studi di Udine we Włoszech. Odkrywca nieznanego obrazu Petra Jana Brandla w kościele parafialnym w Żabowie, koło Pyrzyc. Całe życie zawodowe związany z badaniem, ochroną i popularyzacją zabytków. W latach 2010-2018 kierował Wydziałem Zabytków Nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie, od 2018 roku Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie. Miłośnik muzyki dawnej i współorganizator wydarzeń artystycznych realizowanych przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej oraz Fundację Zamek Roztoka.
Romuald Loegler
Romuald Loegler – prowadzi aktualnie działalność projektową w biurze architektonicznym Atelier Loegler Architekci mając za sobą dziesiątki projektów i wiele realizacji we wszystkich dziedzinach architektonicznej działalności. Atelier wykonuje studia programowe, projekty koncepcyjne, a także, współpracując ze specjalistami innych branż, opracowuje całościowe projekty techniczne. Atelier działa zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych (Niemcy, Finlandia, kraje arabskie) współpracując z wieloma biurami architektonicznymi. Prace Atelier były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, także poza jej granicami (Berlin, Paryż, Mediolan, Helsinki, Sofia, Amsterdam, Wenecja, Monachium). Atelier Loegler należy do firm, których projekty są najczęściej publikowane w polskich i zagranicznych profesjonalnych wydawnictwach.
Jakub Podgórski
Jakub Podgórski – architekt, urodzony w 1989 roku w Stargardzie, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doświadczenie zdobywał w takich biurach jak Pracownia Architektury Głowacki oraz JSK Architekci. Współautor wielu koncepcji nagradzanych w konkursach SARP. W 2020 roku wraz z Maciejem Popławskim założył i obecnie współtworzy pracownię P2PA, która aktywnie bierze udział w konkursach architektonicznych i skupia swoje działanie wokół architektury użyteczności publicznej.
Marta Tomasiak
Marta Tomasiak – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (2012) i Uniwersytetu Kopenhaskiego na kierunku Landscape Architecture and Urban Design (2015). Praktykowała w Polsce, Belgii, Francji, Danii, Szwajcarii, Australii i Nowej Zelandii. Od 2015 r. prowadzi Pracownię Architektury Krajobrazu.
Wojciech Mazan
Wojciech Mazan jest architektem, ukończył z wyróżnieniem studia w ramach programu MPhil in Architecture and Urban Design: Projective Cities na Architectural Association School of Architecture w Londynie, gdzie w swojej pracy analizował rozproszenie i fragmentaryzację linearnych osad na przykładzie Śląska Opolskiego. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i studiował na Rotterdamse Academie van Bouwkunst. Pracuje jako badacz na Royal College of Art w Londynie i jest członkiem redakcji kwartalnika „RZUT”. Od 2017 roku współtworzy PROLOG, w ramach którego zajmuje się konkursami, przetargami, wystawami i badaniam.
Piotr Lewicki
Piotr Lewicki, współwłaściciel pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak.
Firma założona w roku 1995 przez Kazimierza Łataka (ur. 1962) i Piotra Lewickiego (ur. 1966) jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień, m.in. zwycięzcą krakowskich konkursów na zagospodarowanie placu Bohaterów Getta, na projekt hali 100-lecia Cracovii z Centrum Sportu Niepełnosprawnych czy kładkę pieszo-rowerową Kazimierz-Ludwinów. Autorzy m.in. budynku mieszkalnego wielorodzinnego Corte Verona we Wrocławiu, tunelu aerodynamicznego Flyspot w Morach pod Warszawą, przebudowy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, laureaci najistotniejszych nagród architektonicznych w Polsce, w tym Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 oraz tej najważniejszej – Nagrody Honorowej SARP w 2018.
Zaprojektowana przez architektów hala 100-lecia KS Cracovia z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie została uhonorowana Grand Prix Konkursu Nagroda Roku SARP 2019, Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki” za rok 2018, wyróżnieniem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego w Kolonii i wieloma innymi laurami. Budynek mieszkalny „Corte Verona” we Wrocławiu zdobył m.in. tytuł Grand Prix w konkursie „Piękny Wrocław” (2011), natomiast projekt przebudowy Placu Bohaterów Getta w Krakowie otrzymał Gold Award w konkursie Urban Quality Award 2011 organizowanym przez Eurohypo AG (Frankfurt am Main) oraz wyróżnienie European Prize for Urban Public Space w Barcelonie (2006).
Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak pracują razem nieprzerwanie od 1988 roku.
Roman Rutkowski
Architekt i Wykładowca
Milena Trzcińska
Milena Trzcińska – absolwentka Wydziału Architektury PW i Instytutu Kultury Polskiej UW, obecnie doktorantka Wydziału Architektury PW. Zajmuje się projektowaniem, badaniem i pisaniem o architekturze i mieście. Współzałożycielka i redaktorka Kwartalnika Architektonicznego RZUT. Interesuje się budynkami już zamieszkanymi, badając potrzebę i możliwości ingerencji architektonicznych w istniejące osiedla.
Barbara Nawrocka
Barbara Nawrocka – połowa duetu Miastopracownia. Architektki Nawrocka + Wilczyńska projektują przestrzenie spotkań, najchętniej domy kultury i centra lokalne. W swojej pracy skupiają się na społecznym wymiarze projektowania. Wielokrotnie brały udział w działaniach partycypacyjnych. W procesy projektowe włączają ekspertów nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzone m.in. główną nagrodą Biennale Designu w Lublanie BIO50 projekt Nanotourism, (Lublana, Słowenia 2014), główną nagrodą jury i publiczności w konkursie Futuwawa Patrz na plac (Warszawa, 2016) i III nagrodą w konkursie na zagospodarowanie przestrzeni pod estakadami w Krakowie (2018). Wyróżnione w konkursie na Muzeum Kapitalizmu (Oakland, California, 2015), na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części Centrum Mysłowic (2021) czy Stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki Wizualne: Architektura (2017). Współpracowały m.in. z Fundacją Instytut Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i wieloma lokalnymi domami kultury. Publikowały na łamach takich magazynów jak Architektura Murator, Architektura & Biznes, NN6T, Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni i Dérive. Od 2021 roku współtworzą Bal architektek, inicjatywę poruszającą temat kobiet w architekturze i planowaniu, za co otrzymały nagrodę w plebiscycie magazynu Noizz pn. Zmiany Roku.
Karolina Czeczek
Karolina Częczek (mgr inż. arch.) jest architektką i partnerem w biurze Only If Architecture z siedzibą w Nowym Jorku i w Polsce. Karolina jest także wykładowcą na Wydziale Architektury na Yale University. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała jako architektka w Office for Metropolitan Architecture (OMA) w Rotterdamie oraz Hong Kongu. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Yale School of Architecture.
Zainteresowania Karoliny łączą w sobie skalę architektoniczną i urbanistyczną. Projekty Only If obejmują szereg zróżnicowanych typologii i skal – od wnętrz, poprzez obiekty mieszkaniowe i użyteczności publicznej, planowanie przestrzenne, a także badania naukowe tkanki miejskiej i związane z nimi wystawy i publikacje. W 2020 roku magazyn Domus uznał Only If za jedno z najciekawszych, młodych biur architektonicznych na świecie.
Jakub Certowicz
Jakub Certowicz – Fotograf architektury. Urodził się i uczył w Warszawie, mieszka w Karkonoszach. Specjalizuje się w fotografii architektury. Studiował polonistykę i matematykę. Autor cyklów fotograficznych, które prezentowane były podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych: Pustosz 2008, Zami
Autor fotografii do szczecińskiej części ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.
Przemek Głowa
Przemek Głowa – przewodnik, bloger, publicysta, społecznik, miłośnika pieszych wędrówek, ciekawych historii oraz edukator i felietonista. Współpracuje z organizacjami samorządu terytorialnego i instytucjami kultury, takimi jak: Zamek Książąt Pomorskich czy Muzeum Narodowe ale także z galeriami i klubami zajmującymi się propagowaniem sztuki i promocją miasta (Piwnica Kany, Galeria Odra Zoo), prowadząc wykłady z etnografii, oraz historii sztuki. Prowadzi swojego autorskiego bloga: www.przemekglowa.blogspot.com, na którym porusza tematykę miejską, recenzując różnorakie publikacje, poruszając ważkie problemy społeczne oraz zaciekawiając historiami związanymi z naszym miastem. Współtwórca szczecińskich tras turystycznych oraz współautor wydawnictwa „Zrób to w Szczecinie”.
Przemek poprowadzi dwie wycieczki w czasie 14. Westivalu. Obejrzymy wraz z nim obiekty będące szczecińską częścią ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”.